Zpět na titulní stánku

 

 

 

 

 

 

Od roku 2012 do 2015 jsem v Comu pracovně strávil celkem deset měsíců čistého času.

Pro středoevropana z nížiny je to zajímavé a inspirativní místo. Jezero uprostřed strmých kopců, až lázeňský charakter starého města, syrové vesnice v horách kolem... Většinu času jsem bydlel v centru, kousek od katedrály, nad nekonečným proudem turistů. Díky tomu jsem si po večerech mohl trochu užít italského městského života.

O víkendech jsem vyrážel na výlety, podívat se na památky, ale nejvíce do těch nejzapadlejších míst v okolí. Vyzařují u nás modernizací převálcovanou "spiritualitu", něco, co nelze zachytit, něco podmanivého, co se musí zažít. Nejoblíbenější byl pro mne výšlap na Brunate, na nejvyšší kopec nad Comem, plný starých vil, krásných zahrad a stromů. Z terasy jedné kavárničky je i tato fotka. Postupem doby jsem fotil stále méně. Nesnažil jsem se zachytit objektivně realitu, ani jsem přesně nedokumentoval cesty, někdy nepřálo počasí, nebo už bylo příliš málo světla...

 

Pohled na Como z Brunate, 6. 4. 2015

detail

Cesta v Brunate, 29. 3. 2015

 

Ta cesta není jednosměrná...

K popiskům jsem přidal i několik malých střípků z každodenního narážení na nečekané rozdíly a souvislosti. Delším pobytem v cizině se nepochopitelné stává často banálně běžným, banální někdy přestává dávat smysl, nebo také ne. Rozhodně si ale intenzivně uvědomíte nesamozřejmost vlastní rutiny a běžné každodennosti. Podmíněnost toho, jak uvažujete tím, odkud jste, odkud jsou rodiče atd. Stačilo se narodit o kousek dál, a všechno by bylo trochu jiné...

detail

Como, 17. 6. 2012


Nábřeží směrem k centru města. První místo, odkud jsem v podvečerním osvětlení viděl jezero, asi týden před touto fotkou. Je to asi 150 metrů od studia, kde jsem pracoval. Už samotná adresa chráněné klasicistní památky s palmami na "dvoře" je výmluvná – Largo Spluga 1, Como. Uvnitř studia to ale bylo tak "praštěně italské", až to někdy nebylo pěkné. Přitom je to ve skutečnosti německá firma, kde italové byli a jsou menšinou...

detail

Como, 7. 1. 2013

 

Cestou do práce každý všední den, pěšky, nebo na skládacím kole. Fotek udělaných ve všední den moc nemám, běžně jsem sebou foťák nenosil.

detail

Como, 9. 2. 2014

 

Pohled z boční uličky na katedrálu. Nahoře stojí lehce nepravděpodobně jeden z paláců v Brunate.

detail

Brunate, 29. 3. 2015

 

Nejde jen o baráky, ale i o to, co je kolem. Krásné zahrady, veké staré stromy ve svahu těsně vedle staveb, nenásilná souhra starého s novými úpravami. Z mého pohledu snad to nejlepší, co si můžeme z Itálie vzít. Skvělý je půvab a elegance, trochu bych ubral "východní" okázalosti :)

detail

Villa Olmo, Como, 12. 4. 2015

 

Přes sezónu exkluzivní výstavní prostor, vždy jedna skvěle udělaná "velká" výstava. Ale co se týče celkového kulturního života, nemůže se Como rovnat přibližně stejně velkým městům u nás ani náhodou.

detail

Como, S. Abbondio, 3. 2. 2013

 

Dokončeno 1095, fresky ze 14. století... Speciálně uvnitř je úžasný. V Comu je několik kostelů, tento je už mimo centrum, a proto bez zájmu turistů...

Ne náhodou jediná barevná fotka, kromě fresek jinak téměř dokonale nebarevného interiéru. I další místa by byla asi "krásnější" barevně, ale v konečném důsledku to nevystihuje atmosféru (snad kromě "nákupních center"), která tady panuje. Navíc takových fotek je na netu ohromné množství... 

detail

Dveře od S. Abbondia, Como, 3. 2. 2013

detail

Como, 10. 1. 2015

 

Ty nejzaprášenější baráky jsou ty nejpěknější.

Ještě něco. Otevřená okna, zavřené okenice. Vnímáte ruch města pod sebou a přitom jste bezpečně v soukromí. Když chcete, můžete je otevřít, zmizí. Takové dřevěné, větrající, částečně světlo propouštějící, chránící před sluncem i deštěm, jednoduchým mechanismen zevnitř zajistitelné okenice jsou tady samozřejmostí. Nedivíte se tomu po několika dnech, po několika měsících nechápete, že něco takového alespoň v menší míře u nás vůbec nemáme.

detail

Como, pekárna Beretta, 22. 2. 2015

 

Nejoblíbenější pekárna. Filoncino alle olive, nej nej...

Čeho si rychle všimnete je, jak velmi dole jsou ti takzvaně poslední ve společnosti. Ustrašené pomocné prodavačky, u nás neexistující, často téměř nic nedělající, a také s nejmizernějším platem. Uklizečky, které se bojí, že něco udělaly špatně, ovšem "šéfuklizečka" se cítí jako hvězda... Jih je totiž "jihovýchod", kde okázale dominují vítězové. A tak se každý snaží tvářit jako vítěz. Je to někdy až směšné, a v práci to všechno komplikuje...

detail

Přechod po hřebeni z Osservatorio Astronomico Sormano do San Prima,

8. 3. 2015

 

Není potřeba žádný "horolezecký" výkon, ale výhledy jsou nádherně "horské". Z obou stran je jezero, fantastický zážitek. Není to tak vysoko, je tady mnohem stabilnější počasí, než kousek dál v horách.

detail

Přechod z Osservatorio Astronomico Sormano do San Prima. 8. 3. 2015

detail

Bellagio, 1. 2. 2015

 

Je to "poloostrov" v místě, kde se střetávají dvě ramena jezera Como. Pro středoevropana až výstředně krásné výletní místo. Na rozdíl od Coma mimo sezónu prázdné.

detail

Bellagio, 1. 2. 2015

 

Parádní pohledy na všechny strany, ale nedá se jít při hladině, musí se to různě obcházet přes kopec. Důvodem jsou všudypřítomné zdi, často krásné, staré kamenné, ohraničující pozemky. Itálie je díky poloze "otevřená" země, ale paradoxně je to vykoupeno uzavíráním se před světem do soukromí a příbuzenských klanů. Už dva tisíce let staré římské vily byly obrácené dovnitř do uzavřeného dvora, zády k ulici, a nebyla to náhoda. Stejné je to tady dodnes. V modernějších částech jsou ploty vyšší než u nás a ostnatý drát je samozřejmostí...

detail

Nad Brienem, 18. 1. 2015

 

První z mnoha pěších odboček, cestičky k "zahrádkám" nad Brieno. Nechápu, že to nespadne.

detail

Pohled na jezero na začátku stoupání do Sant'anna, 18. 1. 2015

detail

U kostela San Maria v San Zeno, 18. 1. 2015

 

Voda tekla... Nejen tady jsem nepotkal jediného člověka.

detail

Auvrascio, 18. 1. 2015

 

Při hledání nějakého širšího místa, kde se dá otočit s autem. Nahoře je všechno složitější.

detail

Cestou na Monte Bolettone, 12. 1. 2014

 

Krásné jsou tady jižní svahy pokryté v zimě souvislou hustou vrstvou suché trávy.

detail

Kousek pod Monte Bolettone, 12. 1. 2014

 

Je to jen 1320 metrů nad mořem (ale Como je 200 metrů), jezero je napravo dole. Naštestí jsou pořád místa, kam s autem nedojedete. Toto byla dlouhá tůra.

detail

Roccolo, Museo etnografico della Valle di Muggio, 1. 3. 2015

 

Slunce, zbytky sněhu, patnáct stupňů... Krásné místo.

detail

Como, 6. 4. 2015

 

Nahřívání se na sluníčku po túře na novém místě. Poprvé a naposledy těsně "za hradbami". Po dvou měsících ujišťování, že už pozítří to bude, "mě přestěhovali". V době, kdy už jsem měl být původně doma. Takže to vlastně nestihli...

detail

Como, 6. 1. 2015

 

Snaží se ve městě pro turisty něco dělat i mimo sezónu. Výzdoba, otevřené obchody i v neděli, několik dní probíhajíci mapping přes celé náměstí, trhy, blbosti...

detail

Pohled na Duomo di Como, 26. 1. 2014

 

Katedrála je skutečně veká, zepředu z malého náměstí v celku zachytitelná jen hodně širokoúhlým objektivem. (Já jsem fotil všechno malinkým Sony Nex-3 s reálně 45 pevným objektivem.) Uvnitř je to spíš hala, než gotika, jak si ji běžně představujeme, ale to je známá věc, jednoduše to cítí jinak.

detail

Como, 1. 2. 2015

 

Městský manekýn, s takovým kolem se z města moc daleko nedostanete.

detail

Como, 10. 1. 2015

 

Parkování...

detail

Como, 10. 1. 2015

 

Udělali na nábřeží led. Sranda byla, že nikdo neuměl bruslit.

detail

Como, 26. 1. 2013


Kousek od hotelu. Pro vesničana příjemná změna, to množství lidí v ulicích v sobotu večer. Kdo nemá horizontálně prošívanou bundu, je zcela mimo, má ji tady snad každý druhý. Klišé o "módních" Italech sdílím.

detail

Como, 9. 2. 2013

 

Trhy pro místní u Porta Torre, plné lidí a levného zboží. Připomínalo mi to trhy u nás někdy před 20 lety. Jsou jiné, než ty převážně pro turisty, pořádané na druhé straně starého města. Ale pocit, že snad někdo chodí v nějakém levném oblečení, jsem rozhodně neměl, jak píši víš, tak nevím.

detail

Como, 22. 2. 2015

 

Poměrně častá až nenápadně všudypřítomná, poněkud jiná než předpokládaná, podoba věhlasného italského designu. A to jsme v Lombardii, v nejbohatší části Itálie.

detail

Como, 26. 1. 2014

 

K vlastní vile vlastní "funicolare". Je tady ale i docela dost rozpadajících se baráků, i na krásných místech.

detail

Como, 3. 2. 2013


Kameny na Porta Torre, jedné z věží původních hradeb.

detail

Como, 13. 2. 2013

 

Dveře od "běžného" domu, v kterém bydlí lidé. Viděl jsem podobné postříkané sprejem a pod., i Itálie je plná tupců a primitivů, ale některé věci dokáží uchovat.

detail

Como, 26. 1. 2014

 

Světloulince šedý platan na zahrádce.

detail

Pohled z pevnosti Petersberg, Rakousko, 5. 1. 2014

 

Jet do Itálie trochu klikatě se rozhodně vyplatí.

detail

Laghi di Fusine, 6. 1. 2014

 

Ráno, všechno zmrzlé (přitom den předtím dost pršelo, všude byla břečka), čerstvě zasněžené. Snad všichni ještě snídají snídaně v ceně pokoje, a tak nikde nikdo, nádhera... Potom jsem se vydrápal až skoro nad les, ale bez sněžnic jsem to nakonec nedal, sněhu bylo víc a víc, a musel jsem ještě ujet autem 500 km.

detail

Pohled ze St. Antonia, 6. 1. 2014

 

Pohled z na mapách nezaznamenaného malinkého St. Antonia. Odbočil jsem naslepo při odjezdu, počasí bylo úžasné, nemohl jsem se odtrhnout. Mají pěkný výhled, ale to je tady všude.

detail

Most před Zelbiem, 6. 3. 2013

 

Další z inspirativních výletů do "nej zapadákova".

detail

Mezi Fernem a Zelbiem, 16. 3. 2013

 

To, co jedni obdivují, jiní bezesporu z duše nesnáší, a někteří i nenávidí...

detail

Před Nessem, 16. 3. 2013

 

Pohled na jezero, který se nikdy neomrzí. Umocňuje v kombinaci s kopci pocit prostoru. Některé věci se dají nafotit tak, že skutečnost výrazně vylepší, a někdy i zatraktivní. Ale tady je každá fotka jen odvarem skutečnosti.

detail

Pohled z Carena, 16. 3. 2013

 

I ve skutečnosti to vypadalo jak nějaká kulisa vystřižená z papíru, na hladině se nic neodráželo...

detail

Cestou k Monte Generoso, Švýcarsko. 9. 2. 2013

 

Odvážně parkující a stále užší cesta. To jsem nejel po špatné straně, jen jsem se snažil neodřít auto o kamenné zídky. Na začátku cesty jsem musel přes celnici, dívali se do pasu – dost divný pocit, už jsem odvykl...

detail

Muggio, Švýcarsko, 1. 3. 2015

 

Jeden z několika úžasných mostků cestou. Nejbližší přechod do Švýcarska je jen několik kilometrů od centra Coma.

detail

Svahy pod Alpe di Sella, Švýcarsko. 9. 2. 2013

detail

Scudellate, Švýcarsko, 1. 3. 2015

 

Vyrubali kus skály, aby měli místo pro dvě auta... Struktura neskutečná, a také ta tloušťka "půdy" je zajímavá.

detail

Scudellate, Švýcarsko, 9. 2. 2013

 

Dál už jen pěšky pěšinami ještě výš, k samotám na jinak nepřístupných místech.

Mluví se tady Italsky, je to kousek od hranic. Z těch fotek to není zřejmé, ale lidé, i všechno jimi udělané, má najednou trochu jiný charakter...

detail

Louka pod Roncapianem, Švýcarsko. 9. 2. 2013

detail

Brunate, 27. 1. 2013

 

Italská vlajka vlaje – možná hrději, než někde jinde. Ale aby tady za mě volili prezidenta bych nechtěl. Mám obavu, že u nás běžná představa, že Itálie je "západ", je mimo realitu...

detail

Yves Saint-Laurent 1960, Como. 3. 3. 2013

 

Zato kousek vedle, ve městě, panuje úplně jiná, téměř lázeňská atmosféra.

detail

Como, 5. 7. 2012

 

Tady je to lehce schované, na jiných místech je později v sezónu narváno, a to hodně.

detail

Brunate, Santuario di Santa Rita, 27. 1. 2013

detail

 Faro Voltiano, 27. 1. 2013

 

 

Maják nad Comem v Brunate – další památník Alessandra Volta. Když už jsem tam vylezl, tak už se mi ještě výš do schodů ani nechtělo, ale stálo to za to. Výhled fantastický. Převýšení od jezera po vrcholek je údajně 650 m.

detail

Cernobbio, 13. 1. 2013

 

Pěšky na výletě v městě Cernobbio. Baráky lehce oprýskané, ale výlohy dokonale naleštěné – a to je výloha vetešnictví, kam nahlížím.

detail

Mezi Cernobbiem a Comem, 13. 1. 2013

 

Když vidíte takové stavby, cesty ve skalách, tunely, mosty, silnice doslova visící ve vzduchoprázdnu, tak představy o nic nedělajících Italech jsou mimo. Když připočítáte nepopiratelně větší chaos, než ve "spořádaném severozápadě", tak vám vychází, že naopak pracují často hodně.

detail

Mezi Cernobbiem a Comem, 13. 1. 2013

 

Italský Dušan Jurkovič u jezera Como.

detail

Cernobbio, 13. 1. 2013

 

Architekti se tady nebáli a nebojí.

detail

S. Agostino, Como, 5. 7. 2012

 

Velmi pečlivě natřený kostel s podmanivým interiérem s plochým dřevěným stropem, ale ze zadní strany.

Jako milovník autencitity mám radost... Přesto jsou věci, ze kterých by jsme si rozhodně brát příklad neměli. Ve středu města každý den od brzkého rána uklízecím strojem uklízeli, ale kousek od hradeb jsem viděl za levným diskontem neuvěřitelný bordel. Hromady odpadků, papírů... Trvale, ne že to jednou zapomněli vyvést. A zaměstnanci přes to každý den zadním vchodem chodili do práce prodávat lidem potraviny, otřesné.

detail

Cantù, 5. 7. 2012


Battistero di S. Giovanni. Úzké schodiště ve zdi na ochoz nahoře, srdeční záležitost. Dokonale zrekonstruovaný interiér, exteriér, i celý prostor ze všech stran. Preferovaná památka, věřím, že v naprosto profesionální péči. Jen to bude díky byrokracii a vše prostupujícímu klientelismu stát dvojnásobek, než v Německu, s kterým se v Itálii neustále srovnávají.

detail

Cantù, Basilica di S. Vincenzo, 5. 7. 2012

 

Vím, že to tak původně nevypadalo, ale je tam úžasná atmosféra, a ještě k tomu žádný další turista.

detail

Cantù, 5. 7. 2012

detail

Erba, 1. 7. 2012

 

Chuďaská čtvrt, šířka ulice max. 2,5 metru, není jednosměrná. Modlil jsem se, abych nepotkal auto a nemusel couvat třeba 200 metrů – už jsem byl hodně za půlkou.

detail

Erba, 1. 7. 2012


Vilová čtvrt na jižních stráních. Luxusní nejsou ani tak stavby, jako zahrady.

detail

Erba, 1. 7. 2012

 

Vyfoceno přes mříž za dohledu kamery. Jeden z mnoha vjezdů k vilám, naši "milionáři" mají co dohánět – takové zahrady "rostou" minimálně 100 let.

detail

Erba, 1. 7. 2012

 

To nebyla jediná taková střecha. Přitom v Comu jsem zažil nejdelší nepřetržitý déšť ve svém životě, asi 10 dní... A potom také neskutečnou bouřku, s vrstvou krup na začátku, které ucpaly kanály. Někteří mají doma nachystané tlusté plachty proti poškození aut, protože to je neskutečný rachot. Ulicemi se někde valilo 10 až 15 centimetrů vody, ale nic se k mému úžasu nestalo, nic.

detail

Cesta na Castello Baradelo, 24. 6. 2012


Zdaleka ne první ani poslední místo ideální pro velkoformátovou kameru...

detail

Chiesa di S. Margherita, 24. 6. 2012

 

Originál z 11. století jen tak stojí u cesty...

detail

Chiesa di S. Margherita, 24. 6. 2012


Kdo si chce postavit hrobku, musí si postavit také pořádný podstavec, a cesty kolem jsou jako všude kolem úzké.

detail

Palanzo, 24. 6. 2012

 

Všudypřítomná syrovost. Tak jsem si to užíval, že jsem zapomněl vyfotit místní kamenné průchody pod domy.

detail

Palanzo, Comune di faggeto lario, 24. 6. 2012

 

Průzračně čistá pitná voda.

detail

Como, 22. 6. 2012


Páteční rybí speciality v Ristorante "La Ghironda", krevety jako předkrm. Taková pohostinnost a jídlo jako tady ale není žádným pravidlem. Jediný čas v mém životě, kdy jsem pil víno každý všední den mezi 13:00 a 14:00...

Co není vidět – i v této restauraci byla podivná nevkusná výzdoba. Všechno zachraňují čisté bílé ubrusy...

detail

Como, 17. 6. 2012


Uprostřed 80 tisícového města.

detail

Como, 17. 6. 2012


Mám pocit, že národním sportem není fotbal, ale cyklistika – jsou všude. V pozadí je Tempio Voltiano, památník Alessandra Volta.

detail

Como, 17. 6. 2012


Tak nebydlí všichni Italové, a Como nejsou jen takové stavby. Je tam i moderní část, někdy se není čím chlubit, ale to jsem nefotil. No a tím jsem také manipuloval skutečnost...

detail

Como, 17. 6. 2012

 

Mají tady nejen spoustu lodí. Přistávají strmým úhlem, několikrát jsem je pozoroval s nefalšovanou obavou, jestli to vůbec stihnou.

detail

Como, 5. 7. 2012

 

Jezdí tady po jezeře i lodní linka, má jízdní řád, zastávky... Jezero je dlouhé 51 km, a má celkovou rozlohu 146 kilometrů čtverečních. Parádní je už jen cesta nejbližší cestou kolem...

detail

Como, 5. 7. 2012

 

Nábřeží přímo u středu města, které se kousek dál nepochopitelně několik let opravovalo, tedy díky sporům neopravovalo, ale celou dobu bylo oplocené neprůhledným plotem. Reálná Itálie a ta turistická, to jsou dva odlišné světy... V každém případě díky, že jsem tady mohl pobýt kousek svého života.

 

 

 

Zpět na titulní stánku www.michalbauer.cz

detail